For familievirksomheden CS Accommodation var det helt centralt at få et tidsregistreringssystem, der kunne håndtere deres forskellige medarbejdertyper og arbejdsgange, da der er ansat både timelønnede og funktionærer. Virksomheden beskæftiger sig med renovering og nybyg på skibe samt opgradering og vedligeholdelse af beboelsesfaciliteter, ofte på offshore-platforme.
CS Accommodation tæller i dag 16 medarbejdere og hyrer derudover eksterne håndværkere ind ved større opgaver. Opgaverne kræver stor fleksibilitet i både planlægning og administration. Her blev Intempus løsningen.
En familievirksomhed med komplekse behov
Medarbejderne i CS Accommodation arbejder under forskellige vilkår. Seks af dem arbejder på kontoret, mens 10 af dem er timelønnede og arbejder både onshore, offshore og på forskellige tidspunkter afhængigt af opgaven.
Derfor var det vigtigt for virksomheden at få et tidsregistreringssystem, der kunne tilpasses de forskellige opgaver og individuelle arbejdsgange – både på projektniveau og arbejdstypeniveau.“I dag er Intempus blevet et fælles værktøj, der binder hverdagen sammen på tværs af afdelinger og arbejdsformer. Vi har opsat forskellige arbejdstyper som offshore overtid, onshore overtid osv., så tiden nemt kan registreres korrekt,” fortæller Line Holm Christensen, Administrativ Koordinator hos CS Accommodation.
Automatisk registrering på kontoret – fleksibilitet i felten
For de kontoransatte fungerer registreringen automatisk via autoregistrering i Intempus. Det betyder, at de kun skal registrere afvigelser fra den normtid, der er oprettet på dem.
”Det var lidt nyt for os, at kontoret også skulle registrere timer, men når man først er i gang, giver det rigtig god mening”, siger Line.
Line kom ind i virksomheden for omkring et år siden og har en central rolle i administrationen. Hun arbejder med finans, løn, fakturering og nyansatte og er også med til at introducere nye medarbejdere til Intempus.
”Når man sidder med det administrative overblik, er det vigtigt, at systemet kan håndtere mange forskellige løn- og arbejdstyper, og at det spiller sammen med resten af vores administration,” forklarer hun.
Integrationer, support og bedre overblik
Med Intempus har CS Accommodation samlet al tidsregistrering ét sted og integreret systemet med både Dataløn og e-conomic. Det giver et stærkt administrativt overblik – selv i en hverdag med mange skiftende projekter og medarbejdere.
Selvom administrationen kan være kompleks, oplever Line stor værdi i systemets fleksibilitet og den hurtige support:
“Der er meget administration i opsætningen hos os, men supporten hos Intempus er virkelig god. Man får hurtigt hjælp, når der er behov for det.” – Line Holm Christensen.
Med Intempus har CS Accommodation fået et tidsregistreringssystem, der understøtter en kompleks hverdag og giver overblik på tværs af medarbejdere, projekter og arbejdsgange.
